مصاحبه با رتبه 4 کنکور ارشد ایمنی صنعتی سال 97


1- سلام لطفا خودتان را معرفی کنید؟
به نام خدا
اینجانب پاتریک. جانی، دارای 20 سال سابقه کار در حوزه ایمنی صنعتی و HSE

2- در کنکور ارشد وزارت علوم در چه رشته های ازمون دادید؟ رتبه و درصد های که اوردین در درس های مختلف چقدر بوده است؟
در کنکور کارشناسی ارشد فقط در کد رشته 1294 مجموعه ایمنی صنعتی شرکت کرده و رتبه 4 ام را کسب نمودم. در دروس زبان تخصصی, ایمنی, بهداشتکار و HSE بیشترین درصدها را در کارنامه به خود اختصاص داده.

3- رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟در مورد نحوه پذیرش این رشته توضیح بدهید؟
رشته تحصیلی بنده در مقطع فوق دیپلم ایمنی صنعتی از دانشگاه دهاقان با معدل 15.04 و در مقطع لیسانس ایمنی صنعتی و محیط کار از دانشگاه غیر انتفاعی عقیق شاهین شهر با معدل 16.48 می باشد.نحوه پذیرش در هر دو شرکت در کنکوری سراسری بوده. اولی در سال 1374 و دومی در سال 1391 و زمانیکه دانشگاههای غیر انتفاعی کار خود را در استان اصفهان آغاز و نسبت به جذب دانشجو در مقطع لیسانس رشته ایمنی صنعتی اقدام کردند که هنوز نیز ادامه دارد.

4- کدام دانشگاه و رشته را برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد انتخاب خواهید کرد و به چه دلیل؟
خب ; به دلیل اینکه دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تهران از معروفیت و اعتبار بالایی برخودار هستند و از طرفی دولتی بودن آنها مزید بر علت می گردد در اولویت اول خودم انها را برگزیده ام سپس اولویتهای بعدی. شایان ذکر است در استان اصفهان رشته ایمنی صنعتی در مجموعه دانشگاههای استان وجود نداشته و این عامل یعنی محدودیت انتخاب را کمی دشوارتر می نماید.

5- کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مجموعه ایمنی صنعتی کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
امروزه کتب بسیار مفیدی در زمینه ایمنی , بهداشت حرفه ای و HSE به چاپ رسیده و می شود.یاد دارم در اوایل سالهای دوره مقطع کاردانی سالهای 1374 تا 76 کتب ایمنی بسیار نادر بودند. و فقط به چند جلد کتاب و جزوه اساتید بسنده می کردند ولی الان اوضاع کاملا متفاوت است.البته بنده می توانم به کتب بسیاری کع همگی منابع مهم در آمادگی کنکور می باشد اشاره نمایم اما از بین آن کتب به مجموعه 3 جلدی گروه SDM اشاره می نمایم و جلد 4 ام ان که مجموعه سوالات کنکور سالهای قبل می باشد و واقعا این مجموعه کار شاهکار و زحمت بسیار زیادی را برای دست اندرکاران داشته .بهتر است بگویم این مجموعه علاوه بر آمادگی ساختن دانشجو برای ازمون کنکور را دارد بلکه منبع مهمی نیز برای همکاران عزیز در شغل خودشان بوده و می توانند از اطلاعات آن بهره مند شوند.

6- در مورد رشته های که قبول شديد بيشتر بگویيد. آينده رشته ایمنی صنعتی را چطور مي بينيد؟
عاشق رشته تحصیلی ام می باشم.زحمات بسیار بسیار زیادی از جمله تحمل استرس , فشار کاری , تحمل خستگی , زمان اندک و محدود را قبول کرده تا موفقیت کسب شده است . آینده رشته ایمنی صنعتی در کشور عزیزمان روز به روز جایگاه بهتری را به خود می گیرد چرا ؟ زیرا بایستی آن را با زمان حدود 20 سال قبل مقایسه نمایید تا به این تغییر پی ببرید. آن زمان که تازه در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده بودیم وقتی دوستان و آشنایان از ما می پرسیدند ; " خب , به سلامتی در چه رشته ای قبول / فارغ التحصیل شدید ؟" جواب میدادیم : ایمنی صنعتی و قرار است بشویم مسئول ایمنی , سپس می گفتند حالا چی هست ایمنی ؟
ولی امروزه تقریبا اکثر مردم جامعه و شرکتها , کارگاهها با مقوله ایمنی صنعتی و HSE آشنا هستند.
آینده این رشته در دستان کارشناسان عزیز این حرفه و به همت انها وابسته است.

7- ممنونم از اینکه برای دوستانتان وقت گذاشتید. در نهایت چیزی هست که می خواستید بگویید و ما از شما نپرسیدم؟
در انتهای کلام لازم است اشاره نمایم که عشق و علاقه در هر کاری عامل اصلی پیشرفت و ترقی و رمز موفقیت می باشد. اگر در هر کاری علاقه وجود داشته باشد حتما موفقیت نیز با خودش به همراه می آورد.انجام کار اجباری و برخلاف میل باطنی نمیتواند باعث موفقیت شخص گردد.
با تشکر از لطفتان و احترامی که برای این بنده حقیر گذاشتید کمال تشکر و قدردانی را دارم.
از خداوند متعال برای همه دوستان کارشناسان محترم و دست اندرکاران انجمن سلامتی و موفقیت روزافزون در کارهایشان را خواستارم. شاد و سربلند باشید.

منبع: انجمن بهداشت حرفه ای ایران