مصاحبه با رتبه 2 دکترای ارگونومی سال 96
مصاحبه کننده : انجمن بهداشت حرفه ای ایران
تاریخ مصاحبه: 14/11/96

1- خانم دکتر با عرض سلام و خسته نباشید لطفا خودتان را معرفی کرده و رشته، دانشگاهها و مدرک تحصیلی خود را تشریح نمایید.
با سلام و احترام به شما و اعضای خانواده بهداشت حرفه ای و ارگونومی کشور. فرین خانه شناس هستم کارشناسی بهداشت حرفه ای و کارشناسی ارشد ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

2- جنابعالی در دکترای تخصصی وزارت بهداشت چه رتبه ای را کسب کردید. رتبه و درصد های که اوردین در درس های مختلف چقدر بوده است؟
رتبه ۲ در کنکور دکتری تخصصی ارگونومی سال ۹۶
درصد دروس : روش های ارزیابی در ارگونومی ۴۰، ارگونومی محیطی ۴۰، انتروپومتری و بیومکانیک ۳۴ ماکروارگونومی ۷۰، ارگونومی شناختی ۸۰، فیزیولوژی کار ۳۴

3- با توجه به اینکه جنابعالی مقطع کارشناسی و ارشد را در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه درس خواندید سطح علمی و امکانات دانشگاه را چطور ارزیابی می کنید.
با توجه به جدید بودن این رشته در کشور و تعداد کم اعضای هییت علمی و امکانات موجود، مسلما کمبودهایی در زمینه آموزشی و تحقیقاتی وجود داشته که امیدواریم با افزایش شمار تحصیل کنندگان در این رشته شاهد روند رو به بهبودی باشیم.

4- روش مطالعه، کتاب ها و منابع مورد مطالعه جنابعالی به چه صورت بود ؟
نحوه مطالعه برای هرکسی متفاوت و برنامه ریزی میتونه کاملا شخصی باشه. البته واضح هست که شرط مهم دستیابی به موفقیت برنامه ریزی درست هست۰برنامه ریزی میتونه کاملا دقیق باشه و یا کاملا انعطاف پذیر.روش من برای مطالعه انعطاف پذیر بود و مدیریت زمان مهم. بنده به دلیل اینکه همزمان در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه مشغول به کار بودم براساس احساس نیازی که داشتم برای دروس مختلف وقت میذاشتم و سعی میکردم حداکثر استفاده رو از تایم های آزاد داشته باشم.

5- روند پذیرش دانشجوی دکترا در رشته ارگونومی به چه صورت می باشند و اینکه چه توصیه های برای داوطبان دکترای این رشته دارید؟
همانطور که میدونید ما دوره سوم پذیرش در مقطع PhD رشته ارگونومی رو پشت سر گذاشتیم. قبلا ظرفیت پذیرش نسبتا پایین بود و اخیرا ظرفیت نسبتا دو برابر شده. توصیه من به دوستان اینه که اول از کتاب های فارسی شروع کنن و پس از اینکه مباحث پایه ای تمام دورس رو مطالعه کردن سراغ کتاب های تکست برن خصوصا اونایی که توسط وزارت بهداشت معرفی شده. سوالات سال پیش نسبتا رفرنس محور بودند سهم زیاد سوالات مربوط به درس روش های ارزیابی در ارگونومی هست مسلما دوستان باید مطالعه بیشتری روی متون و منابع مختلف داشته باشندتا بتونن سوالات بیشتری رو پاسخ بدهند.البته سوالات سال آینده هم کمی متفاوت خواهد بود و آزمون استعداد تحصیلی و دروس دیگری هم اضافه شده که میتونن اطلاعات بیشتر رو از سایت سنجش بگیرند.

6- لطفا در رابطه با آمار تحریر مقالات، کسب مدارج و عناوین علمی و سطح همکاری با ژورنال های معتبر داخلی و بین المللی و بنیاد های آکادمیک و دانش پژوه توضیح دهید.
تعداد ۵ تا مقاله فارسی و انگلیسی و سابقه ۴ سال تدریس در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه علمی-کاربردی و سابقه ۴ ساله مشاوره بهداشت حرفه ای و ارگونومی در صنعت

7- نظر جنابعالی در رابطه با جایگاه رشته ارگونومی و راهکارهای نظری و عملی پیشنهادی جهت ارتقاء آن را تشریح فرمائید
با توجه به توسعه صنایع و فن آوری در محیط های کاری نیاز به ارگونومی و بکارگیری آن بیشتر از گذشته احساس میشه.ارگونومی یک رشته multidisciplinary است و در کنار سایرعلوم مهندسی،پزشکی و .. میتونه در محیط های کاری ظاهر شده و با طراحی سیستم های کاری و ابزار و تجهیزات با هدف متناسب سازی کار با انسان بعلاوه طراحی و اجرای برنامه های آموزشی در جهت کاهش حوادث و بیماری های شغلی، سطح سلامت رو در جامعه و* کشور ارتقاء ببخشد و این درحالیست که در وزارت بهداشت رشته ارگونومی صرفا در چارت توانبخشی فیزیکی و بهداشت حرفه ای تعریف شده و بجز فارغ التحصیلان مربوطه( که تعداد کمی هم هستند )سایر افراد نتوانسته اند بطور رسمی جایگاه خود را پیدا کنند.

8- ممنونم از اینکه برای ما وقت گذاشتید. در نهایت چیزی هست که میخواستید بگویید و ما از شما نپرسیدم؟
رمز موفقیت و پیروزی در هرکاری علاقه،علاقه،علاقه، تلاش و پشتکار،برنامه ریزی صحیح و انتخاب درست مسیر و توکل بخداست. تشکر از شما و با آرزوی موفقیت و شادکامی برای شما و دوستان