آشپزخانه حادثه خیزترین مکان خانه است، میدونید چرا؟

۱ . بیشترین آتش سوزی ها در منازل از آشپزخانه شروع شده. یکی از بیشترین دلایل این آتش سوزی ها وجود اجسام آتش زا مثل دستگیره و پارچه بر روی اجاق گاز بوده، حتی پارچه هایی که برروی ظروفی مانند شیشه های مربا و جای نان کشیده شده هم باعث آتش سوزی میشن.

برای جلوگیری از آتش سوزی حتما مطمئن شید که اینگونه اجسام حداقل ۳۰ سانتیمتر از اجاق گاز یا هر دستگاهی که آتش تولید میکنه دور هستش.

۲ . تعداد کمی از ما عدم وجود یک کپسول خاموش کننده آتش را در خانه احساس می کنیم در حالی که هیچ چیز نمیتونه به اندازه کپسول خاموش کننده آتش به ما در جلوگیری از گسترش آتش به بقیه قسمت های منزل کمک کنه.

البته پس از آنکه مطمئن شدید یک کپسول خاموش کننده آتش در منزل دارید مطمئن شید که روش استفاده از اونو میدونید، همچنین اعضای خانواده هم باید طرز استفاده از اونو بدونن.

در موارد دیگری سیستم های تشخیص آتش میتونن به شما کمک کنن.

۳ . برای تک تک ما شروع آتش از یک قابلمه حاوی مقدار کمی روغن بجا مانده از آخرین آشپزی امری غیر واقعی به نظر میرسه ولی واقعا این اتفاق ممکنه بیفته.

به هیچ عنوان ظرف های محتوی روغن را روی اجاق روشن باقی نذارید، بدلیل خاصیت اشتعال روغن. متاسفانه این مورد یکی از بیشترین دلایل آتش سوزی های بزرگ بوده.

رعایت ایمنی در خصوص روغن یعنی بلافاصله ظروف رو از روغن بخصوص داغ که دیگه مورد استفاده نداره خالی کنیم.

۴ . نکته حساس دیگه فیلتر هود آشپزخانه است. این فیلتر را به دفعات در طول سال تمیز کنید یا اگر خیلی کثیفه و قابل تمیز کردن نیست آنرا عوض کنید.

ذرات اشتعال زای روغن همیشه در این فیلتر که خودش آتش زاست جمع میشن و یک خطر بالقوه برای شروع آتش سوزی هستند.

۵ . امروزه هر آشپزخانه ای پر است از دستگاه های کوچک و بزرگ برقی، در صورتی که سیم های اتصال به برق این وسایل دارای نظم نباشه میتونه باعث ایجاد اتصال و آتش سوزی بشه .

همچنین این موضوع یکی از مهمترین دلایل برق گرفتگی ها در آشپزخانه ها است، برای جلوگیری از بروز خطرات ناشی از این دستگاه ها پس از استفاده هر دستگاه اونو از برق درآورده و در جای خود قرار دهید.

ضمنا دستگاه هایی که دارای سیم معیوب هستند و یا مشکلی در بخش برقی و مکانیکی دارند سریعا تعمیر یا تعویض بشن.

۶ . گرفتاری مادر خانه و اعضای گرسنه خانواده یک دلیل عمده همیشه خیس بودن دست مادر خانواده است. این یک دلیل عمده بروز خطرات بسیار بزرگی برای وی و سایر افراد فامیله.

از برق در آوردن یک دستگاه برقی با دست خیس میتونه باعث برق گرفتگی بشه، همچنین گرفتن اجسام شکننده با دستهای خیس میتونه باعث افتادن آنها و شکستن بشه که باعث بروز صدمات بعدی میشن.